Reşit Galip Cd. Gölgeli Sk. No:12/2 Çankaya Ankara
+90 506 433 91 42
bilgi@odenhukuk.com

Kira ne zaman ödenir? İfa zamanı TBK mad. 314

Kira ne zaman ödenir? İfa zamanı TBK mad. 314

Kira bedelinin ne zaman ödeneceği tarih olarak sözleşmede kararlaştırılabilir. Ancak kiranın hangi tarihte ödeneceği kararlaştırılmayıp, “aylık ödenecektir”, “ayda bir ödenecektir” şeklinde ibarelerle de kiranın ödenme zamanı kararlaştırıldığı görülmektedir.  Borçlar Kanunun 314. maddesi kiranın ödenme zamanını düzenlemektedir. Kira Ne zaman Ödenir?; Kiracı, aksine sözleşme ve yerel âdet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlüdür.

Öden Hukuk Bürosu – Bilgi ve Randevu için

  • Reşit Galip Cd. Gölgeli Sk. No:12/2 Çankaya Ankara
  • +90 506 433 91 42
  • bilgi@odenhukuk.com
Kira ne zaman ödenir?

Kira ne zaman ödenir?

Aksine sözleşme bulunmadığı sürece kira her ayın sonunda ödenir. Taraflar kiranın senelik, üç ayda bir, altı ayda bir ödenmesine de karar verebilirler. Aksine sözleşme bulunmadıkça kira parası memleket parasıyla nakden ödenir. Kiracının çek, bono, senetle kirayı ödeme teklifini kiraya veren kabul etmek zorunda değildir.

Kira ödenmezse ne olur? 

Kiranın ödenmemesi durumu Borçlar Kanununun 315. maddesinde düzenlenmiştir. Kira ödenmediği takdirde, kiraya veren; kiracıya yazılı olarak bir süre verir. Bu süre konut ve çatılı iş yeri kiralarında 30 günden az olamaz. Süre, kiracıya yazılı bildirimin yapıldığı günün ertesi günü işlemeye başlar. 30 günden fazla da süre verilebilir ancak 30 günden az süre verilemez.

İhtara nelerin yazılması gerekir? 

İhtarnameye ödenmeyen kiranın ne kadar olduğu, hangi aylara ait olduğu, 30 günlük süre içerisinde ödenmezse kira sözleşmesinin feshedileceği yazılmalıdır.

Yan giderler ödenmezse de ihtar gönderilebilir mi? 

Aidat gibi yan giderler ödenmediği takdirde de ihtar gönderilerek kiracı temerrüde düşürülmeli, ödemesi için kendisine en az 30 gün süre verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomatik Kepenk Fiyatları

hidrolik tork anahtarı

Metal Etiket

seksiyonel kapı

Mamak Akü

dövmeci

truck spare parts

çatı yalıtım

istanbul ceza avukat

ankara avukat

ankara evden eve nakliyat

volkswagen yedek parça

şentepe evden eve nakliyat