Reşit Galip Cd. Gölgeli Sk. No:12/2 Çankaya Ankara
+90 506 433 91 42
bilgi@odenhukuk.com

Kira sözleşmesinin süresinin bitmesi nedeniyle kiracı tahliye edilebilir mi?

Kira sözleşmesinin süresinin bitmesi nedeniyle kiracı tahliye edilebilir mi?

Uygulamada sıklıkla ev sahiplerinin kiracılarına 1 yıllık kontrat süresinin bitmesi nedeniyle sözleşmenin yenilenmeyeceği ve evi tahliye etmesi yönünde ihtarlar çektiği, sözleşme süresinin 1 yıl olduğu ve bu gerekçeyle 1 yılın sonunda kiracının evi tahliye etmesi gerektiği fikrini taşıdığı görülmektedir. Peki “Kira sözleşmesinin süresinin bitmesi nedeniyle kiracı tahliye edilebilir mi?” ; Türk Borçlar Kanunu’nun 347. maddesi gereğince kiraya veren yani mülk sahibi kira sözleşmesinin süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak kiracı, sözleşme eğer belirli süreli ise, süre bitiminden en az 15 gün önce bildirimde bulunarak sözleşmeyi sonlandırabilir. Sözleşme eğer belirsiz süreli ise veyahut 1 yıllık sözleşme feshedilmeyip yenilenerek belirsiz süreli kira sözleşmesi haline gelmişse, kiracı evi her zaman kendi isteğiyle tahliye edebilir. Mülk sahibi ise kiranın başlangıcından itibaren 10 yıl geçmedikçe sözleşmeyi haklı bir sebep olmaksızın feshedemez.

Öden Hukuk Bürosu – Bilgi ve Randevu için

  • Reşit Galip Cd. Gölgeli Sk. No:12/2 Çankaya Ankara
  • +90 506 433 91 42
  • bilgi@odenhukuk.com
Kira sözleşmesinin süresinin bitmesi nedeniyle kiracı tahliye edilebilir mi?

Kira sözleşmesinin süresinin bitmesi nedeniyle kiracı tahliye edilebilir mi?

Türk Borçlar Kanunu’nun konut ve çatılı iş yeri kiralarını düzenleyen hükümlerine göre tahliye sebepleri sınırlı sayıda sayılmıştır. Kira sözleşmesinin süresinin bitmesi bu sebepler arasında değildir. Uygulamada sözleşmelerin 1 yıllık yapıldığı görülmektedir. 1 yıllık kira sözleşmesi eğer, kiracı 1 yılın bitiminden en az 15 gün evvel feshedilmediği sürece kira sözleşmesinin süresinin bitmesinden itibaren 1 yıl daha yenilenmiş sayılır. Kira sözleşmesine konulan 1 yıllık uzama süresi taraflarca kısaltılamaz. Kira sözleşmesinin uzama süresine dair tarafların sözleşmeye koydukları hükümler geçersizdir. Ancak, 1 yıllık yenilenme süresinin daha uzun olacağına dair sözleşme hükümleri geçerlidir.

Mülk sahibi ancak kira sözleşmesinin kurulmasından itibaren 10 yıl geçince herhangi bir gerekçe göstermeksizin kiracının tahliyesini isteyebilir. Kira sözleşmesinin kurulmasından itibaren uzama süreleriyle 10 yılın dolması gerekir. 10 yıl dolduktan sonra istediği uzama yılının bitimine 3 ay kala kiracıya bildirimde bulunulabilir. Bildirimin kira dönemi bitiminden 3 ay önce kiracıya ulaşmış olması gerekir. Bildirim yazılı olmalıdır. 1 yıldan uzun süreli yapılmış olan kira sözleşmelerinde de durum aynıdır.

Süre bitimi dışındaki tahliye sebepleri var ise bu tahliye sebepleri ile tahliye talep edilebilir. Ancak süre bitimi nedeniyle yapılacak tahliyelerde durum bu şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomatik Kepenk Fiyatları

hidrolik tork anahtarı

Metal Etiket

seksiyonel kapı

Mamak Akü

dövmeci

truck spare parts

çatı yalıtım

istanbul ceza avukat

ankara avukat

ankara evden eve nakliyat

volkswagen yedek parça

şentepe evden eve nakliyat