Reşit Galip Cd. Gölgeli Sk. No:12/2 Çankaya Ankara
+90 506 433 91 42
bilgi@odenhukuk.com

Reddi Miras Nasıl Yapılır?

Reddi Miras Nasıl Yapılır?

Reddi Miras

Mirasın reddi, miras bırakanın ölümüyle tüm hak, malvarlığı ve borçlarının mirasçılarına intikal etmemesi sonucu doğuran bir hukuki işlemdir. Mirasçılar reddi miras iradesini açıklayarak, miras bırakanın malvarlığını, hak ve borçlarını reddettiklerini, bu alacak, hak ve borçlardan kendilerinin sorumlu olmadığını beyan ederler. Peki Reddi Miras Nasıl Yapılır? Reddi miras süreye bağlı bir işlem olup, reddi mirasın süresi, mirasçı olunduğunun sonradan öğrenilmesi hali hariç, miras bırakanın ölümünden itibaren 3 aydır.  Sürenin kaçırılması halinde mirasın hükmen reddi koşulları var ise, sonradan da mirasın hükmen reddi yoluna gidilebilir. Miras hukukunda geçerli olan külli halefiyet ilkesi gereği, yasal ve atanmış mirasçılar miras bırakanın ölümüyle kendiliğinden mirasçılık sıfatını kazanırlar. Mirasçılık sıfatı kazanıldığında artık miras bırakanın borçlarından yalnız tereke ile değil kendi şahsi mal varlıklarıyla da sorumlu hale gelirler.

Reddi miras, kişinin miras bırakanın borçlarından dolayı mal varlığının tükenmesi riskini göze almadan, miras hakkını  ve tereke borçlarını kabul etmemesi durumudur. İşte reddi miras nasıl yapılır, şartları ve hükümlülüklerine dair tüm bilgiler aşağıda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Reddi Miras Nedir?

Reddi miras, bir kişinin miras bırakanın ölümünden sonra mirasın tüm hak ve yükümlülüklerinden ve borçlarından kaçınmak amacıyla mirası reddetme hakkını ifade eder. Miras bırakanın borçları, mirası kabul eden kişiye geçer ve bu borçlar mirasçının kişisel mal varlığına kadar uzanabilir. Ancak reddi miras ile kişi, miras bırakanın borçlarından dolayı mal varlığının tükenmesi riskini bertaraf edebilir.

Reddi Mirasın Şartları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Reddi mirasın şartları Türk Medeni Kanunu’nda belirtilmiştir.

  1. Miras bırakanın ölümü: Miras bırakanın ölümü, mirasın reddedilebilmesi için gerekli ve şarttır.
  2. Reddi miras başvurusunun yapılmış olması: Reddi miras talebi süresi içerisinde Sulh Hukuk Mahkemesine yapılması gerekir.

Reddi Miras Nasıl Yapılır?

Reddi miras işlemi, Türkiye’de Sulh Hukuk Mahkemesi’nde gerçekleştirilir. Reddi miras işlemi için aşağıdaki adımların takip edilmesi gereklidir:

  1. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dilekçe sunulması: Reddi miras işlemini başlatmak için, mirasçının Sulh Hukuk Mahkemesi’ne bir dilekçe sunması gereklidir. Dilekçede, mirasın reddedilmesi talep edilmelidir.
  2. Reddi miras beyanının tasdiki: Mahkeme, mirasçının reddi miras talebini onaylar ve reddi miras beyanını tasdik eder.
  3. Reddi miras işleminin tescili: Mahkeme, reddi miras beyanını tescil eder ve mirasın süresi içerisinde başvuran mirasçı tarafından reddedildiğine dair gerekçeli karar düzenler.

Bu süreç tamamlandığında, mirasçı miras hakkından feragat etmiş olur ve miras bırakanın borçlarından dolayı mal varlığı tehlike altında olmaz. Ancak reddi miras sürecinin karmaşıklığı ve hukuki sonuçları nedeniyle, bu işlemi bir avukatla birlikte yürütmek genellikle en iyisidir.

Örnek – Reddi Miras Konusu Vikipedia – https://tr.wikipedia.org/wiki/Miras_hukuku

Öden Hukuk Bürosu – Bilgi ve Randevu için

  • Reşit Galip Cd. Gölgeli Sk. No:12/2 Çankaya Ankara
  • +90 506 433 91 42
  • bilgi@odenhukuk.com
Reddi Miras

Reddi Miras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomatik Kepenk Fiyatları

hidrolik tork anahtarı

Metal Etiket

seksiyonel kapı

Mamak Akü

dövmeci

truck spare parts

çatı yalıtım

istanbul ceza avukat

ankara avukat

ankara evden eve nakliyat

volkswagen yedek parça

şentepe evden eve nakliyat