Reşit Galip Cd. Gölgeli Sk. No:12/2 Çankaya Ankara
+90 506 433 91 42
bilgi@odenhukuk.com

Kiracı evi veya işyerini başkasına kiraya verebilir mi? Alt kira ve kullanım hakkının devri TBK mad. 322

Kiracı evi veya işyerini başkasına kiraya verebilir mi? Alt kira ve kullanım hakkının devri TBK mad. 322

Kiracı evi veya işyerini kiraya verenin yazılı rızası olmadıkça başkasına kiraya veremez. Kiracı, evin veya işyerinin kullanım hakkını da, kiraya verenin yazılı izni bulunmadıkça başkasına devredemez.

Borçlar Kanunun 322. maddesi konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiralananın, kiraya verenin yazılı izni olmadıkça başkasına kiraya verilemeyeceğini açıkça düzenlemiştir. Buradaki yazılı izin ispat kolaylığı sağlayan yazılı izin değil  geçerlilik koşuludur.

Kiracı taşınmazı yazılı izin olmadan kiraya verirse ne olur?

322. maddeye aykırı şekilde yazılı izin olmadan taşınmazı başkasına kiraya veren veya kullanma hakkını devreden kiracıya, ihtar çekilerek süre verilmesi gerekir. İhtarda verilen süre içerisinde kiralananı işgal eden kişi veya kişileri çıkartması bu yapılmadığı takdirde sözleşmenin feshedileceği bildirilmelidir.

İhtarın şekli yazılı şekle tabi değildir. Sözlü olarak da ihtar yapılabilir. İhtarın yapıldığı tanıkla da ispat edilebilir.

Kiralananı kiracıdan kiralayan kişilere de ihtar çekmek gerekir mi? 

Kiracı aleyhine alınan fesih kararı alt kiracı veya kullanım hakkını devralan kişileri de bağlayacağı için onlar hakkında ayrıca feshe gerek yoktur. Alt kiracının kira süresi üst kiracının kira süresini geçemez. Kiralayan ile doğrudan kira sözleşmesi ilişkisi bulunmayan alt kiracı için de dava hakkından da söz edilemez.

Kiraya veren alt kiracıları görmüş ve uzun süre ses çıkarmamışsa alt kiraya verme yasağından dolayı sözleşmeyi feshedebilir mi? 

Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracının taşınmazı alt kiraya vermesi, kiraya verenin yazılı iznine bağlı olduğundan, yazılı izni yoksa kira sözleşmesinin feshini engellemez.

 

 

 

Bir cevap

  1. Hasan Günal Şengezer dedi ki:

    Çok faydalandım teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomatik Kepenk Fiyatları

hidrolik tork anahtarı

Metal Etiket

seksiyonel kapı

Mamak Akü

dövmeci

truck spare parts

çatı yalıtım

istanbul ceza avukat

ankara avukat

ankara evden eve nakliyat

volkswagen yedek parça

şentepe evden eve nakliyat