Reşit Galip Cd. Gölgeli Sk. No:12/2 Çankaya Ankara
+90 506 433 91 42
bilgi@odenhukuk.com

Boşanmada Tazminat ve Nafaka

Boşanmada Tazminat ve Nafaka

Makaleler; Boşanmada Tazminat ve NafakaTMK Madde 174- Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilir. Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir

BOŞANMADA KİMLER TAZMİNAT İSTEYEBİLİR?

Boşanmada toplanacak deliller neticesinde kusursuz veya karşı tarafa göre daha az kusurlu olan taraf kusurlu veya daha ağır kusurlu olan taraftan maddi tazminat talep edebilir. Boşanmada kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf örneğin hakarete uğrayan taraf, aldatılan taraf, şiddete uğrayan taraf diğer taraftan manevi tazminat talep edebilir. Tazminata hak kazanmak için, daha az kusurlu veya kusursuz olunduğunun boşanma davasında ispat edilmesi gerekir.

BOŞANMADA KİMLER NAFAKA ALABİLİR?

Madde 175- Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz. Boşanma  yüzünden yoksulluğa düşen taraf, kusuru daha ağır değilse diğerinden nafaka alabilir. Nafaka ödeyecek tarafın kusurlu veya kusursuz olması aranmaz.  Tarafların ikisi de eşit kusurluysa nafakaya hükmedilebilir. Tek taraf kusurluysa, kusursuz olan taraf nafaka alabilir. Ancak nafakaya hak kazanabilmesi için boşanma yüzünden yoksulluğa düşmesi gerekir. Hükmedilen bu nafakaya yoksulluk nafakası denir.

ÇALIŞAN EŞ NAFAKA ALABİLİR Mİ?

Boşanma yüzünden yoksulluğa düşen çalışan eş de yoksulluk nafakası alabilir.

NAFAKA MİKTARI NASIL BELİRLENİR?

Nafaka miktarı tarafların gelir durumlarına, masraflarına, sosyal ve ekonomik yaşantılarına, eğitim harcamalarına, kira ödemelerine, maaşlarına, ücretlerine, ulaşım harcamalarına göre belirlenir.

NAFAKA İPTAL EDİLİR Mİ? NAFAKA İNDİRİLİR Mİ?

Madde 176-İrat biçiminde ödenmesine karar verilen maddî tazminat veya nafaka, alacaklı tarafın yeniden evlenmesi ya da taraflardan birinin ölümü hâlinde kendiliğinden kalkar; alacaklı tarafın evlenme olmaksızın fiilen evliymiş gibi yaşaması, yoksulluğunun ortadan kalkması ya da haysiyetsiz hayat sürmesi hâlinde mahkeme kararıyla kaldırılır.

Tarafların malî durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hâllerde iradın artırılması veya azaltılmasına karar verilebilir. Hâkim, istem hâlinde, irat biçiminde ödenmesine karar verilen maddî tazminat veya nafakanın gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir.

Yoksulluk nafakası, nafaka ödenen kişinin yeniden evlenmesi veya ölmesiyle kendiliğinden kalkar. Nafaka ödenen kişi nikahsız bir şekilde evliymiş gibi yaşıyor veyahut haysiyetsiz bir hayat sürüyorsa, bu hususların ispatlanması halinde nafakanın kaldırılması mahkemeden talep edilebilir.

Zaman içerisinde nafakanın bağlandığı zamanki ekonomik koşulları olumlu veya olumsuz yönde değiştiği durumlarda, nafaka miktarının indirilmesi veya nafakanın tamamen kaldırılması da mahkemeden talep edilebilir. Örneğin tarafların sonradan işsiz kalması, gelirlerinin önemli ölçüde düşmesi, ücretlerinin ve maaşlarının düşmesi, nafaka ödeyenin yeniden evlenmesi ve giderlerinin bu yüzden artması, yeniden evlenerek çocuk sahibi olması ve giderlerinin artması, nafaka miktarının azaltılması veya kaldırılmasının gerekçeleri olarak gösterilebilir. Aynı şekilde nafaka alanın giderlerinin artması da nafaka miktarının yükseltilmesi taleplerine örnek olarak gösterilebilir.

Boşanmada Tazminat ve Nafaka – Makaleler

Öden Hukuk Bürosu – Bilgi ve Randevu için

  • Reşit Galip Cd. Gölgeli Sk. No:12/2 Çankaya Ankara
  • +90 506 433 91 42
  • bilgi@odenhukuk.com
Boşanmada Tazminat ve Nafaka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomatik Kepenk Fiyatları

hidrolik tork anahtarı

Metal Etiket

seksiyonel kapı

dövmeci

çatı yalıtım

istanbul ceza avukat

ankara avukat

ankara evden eve nakliyat

ankara kira avukatı